Rekreacija

Rekreacinė sistema

 Parko prioritetas-bendrasis ir pažintinis turizmas. Rekreacinę sistemą sudaro: įžymios lankytinos parko vietos bei objektai, turistiniai keliai, takai bei trasos, poilsio įstaigos bei vietos, turistiniais parko lankymo maršrutais sujungtos tarpusavyje bei su aplinkine apgyvendinimo ir transporto sistema. Parko rekreacinę teritorinę sistemą lemia lankytinų vietų išsidėstymas ir parko teritorijos infrastruktūra.

Išskiriamos tokios rekreacinio naudojimo sistemos dalys:

Turizmo organizavimas:

  • autoturizmas;
  • dviratininkų ir pėsčiųjų (slidžių) turizmas;
  • vandens turizmas;
  • agroturizmas
  • mokomasis lankymas (mokomieji takai);

Poilsio organizavimas (poilsio bazės, paplūdimiai, maudyklos, parkai ir t.t.).

  • Aukštadvario regioninio parko rekreacinė sistema pavaizduota žemėlapyje (Aukštadvario regioninio parko rekreacinė sistema, M 1:50000). Jame pažymėtos svarbiausios rekreacinę sistemą sudarančios dalys: kultūros ir gamtos paveldo objektai: regyklos; turistiniai takai, keliai ir trasos; poilsio įstaigos bei vietos ( žr. nuorodą žemėlapiai).

Poilsiavimas

 Vilūnų stovyklavietė

Parke įrengtos dvi stovyklavietės su lauko baldais: Negasčiaus ežero (Aukštadvario HE tvenkinio) rytinėje pakrantėje, Vilūnų kaime, kur už vietą palapinei statyti mokestis neimamas, ir Stankos ežero pietinėje pakrantėje, Strėvos kaime. Laikinam poilsiui įrengtos 6 poilsiavietės visoje parko teritorijoje. Dviratininkams ir pėstiesiems įrengta 21 atokvėpio aikštelė atkarpoje Aukštadvaris – Nikronys – apie Vilkokšnio ežerą – Strėva bei 3 atokvėpio aikštelės prie Mošos piliakalnio, Rangavos šaltinių ir mitologinėje Karališkosios virtuvės vietovėje. Karštomis vasaros dienomis, išvargintam karščio gera prisėsti ir atsigaivinti šaltinio vandeniu atokvėpio vietoje prie Aukštadvario Verknės senvagės šaltinio. Lipančius Kartuvių kalno laiptais, pakvies atsikvėpti atokvėpio vietos ant kalno ir jo papėdėje.

Žejyba

Labai svarbus Aukštadvario regioninio parko rekreacinio potencialo komponentas yra telkšantys ežerai ir tvenkiniai. Pažintinio turizmo požiūriu patrauklūs Antakmenių, Tabaliukų ir Škilietų termokarstiniai ežerai, Aukštadvario tvenkinys. Žvejyba parke užima vieną iš svarbiausių rekreacijos rūšių. Daugiausiai ežeruose gyvena kuojų, ešerių, lydekų, karšių, linų, karosų, raudžių, aukšlių. Iš vertingiausių verslinių žuvų – seliavų, šamų, vėgėlių.

Grybavimas, uogavimas

Spanguolės

Grybauti ir uogauti galima visoje parko teritorijoje, išskyrus Mergiškių gamtinį rezervatą. Miškų ir laukų gėrybes renka ne tik vietiniai gyventojai, bet ir atvykusieji iš kitų vietovių. Tiek grybų, tiek uogų įvairovė parko teritorijoje gana didelė.